Szkodliwe rzeczy dla papug

  • Paweł Kopeć
  • 01.12.2021

Ludzkie jedzenie

Podawanie ludzkiego jedzenia jest niezmiernie popularne wśród wielu nieuświadomionych przyszłych zabójców swoich papug. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że robi coś złego dając papudze skubnąć kawałek z niedzielnego obiadu. Przecież jest to takie zabawne! Papuga wchodzi na talerz skubie kawałek smażonego kotleta, poprawia solonym ziemniakiem, a na koniec kosztuje sałatki zawierającej inne zakazane rzeczy.
Karmienie w ten sposób papugi nawet raz na jakiś czas skutkuje powolnym wyniszczaniem jej organizmu. Każde stworzenie na świecie jest przystosowane do jedzenia odpowiedniego dla danego gatunku pokarmu. Papugi nie są przystosowane do jedzenia takiego jedzenia.

Podobna sprawa dotyczy czekolady, która zawiera kofeinę i teobrominę, która wpływa na układ sercowy i nerwowy papug. Powoduje nieregularny rytm serca oraz oddychanie.

Trujące warzywa i owoce

Większość warzyw i owoców papugi mogą jeść, różnią się one wyglądem, smakiem czy wartościami odżywczymi. Jednak podanie kilku z nich może skutkować chorobą papugi lub nawet śmiercią. Warto przestrzegać poniższej listy ze względu na zdrowie naszych papużek:

  • avocado – awokado zawiera substancję zwaną persin, która powoduje niewydolność wątroby i nerek u papug
  • cebula i czosnek – zawierają związki chemiczne, które mogą powodować pękanie czerwonych krwinek
  • pomidor – liście, łodygi i pnącza są bardzo toksyczne
  • grzyby – wiele grzybów jest trująca, nawet jak niektóre z nich są zdrowe dla ludzi mogą być niekoniecznie dobre dla papug
  • nie gotowana fasola – hemaglutyninę, truciznę, która jest bardzo toksyczna

UWAGA: Większość z wymienionych wyżej rzeczy, odkłada się w ciele papugi i nie zabija od razu. Ma to skutek długotrwały.

Dym papierosowy

Dym papierosowy jest niebezpieczny dla zdrowia papug w którym jest wiele toksycznych związków i pierwiastków. Ptaki są o wiele bardziej podatne na dym niż ssaki.
Papugi przebywające w otoczeniu palacza mogą mieć podrażnione oczy oraz skórę. Ponadto istnieje termin “dym z trzeciej ręki” mówiący o tym, że dym papierosowy osadza się na wszystkim wkoło. W naszym przypadku mogą to być papugi, klatka, miski, żerdzie. Wszystkie te szkodliwe substancje później papuga dotyka lub “zlizuje” swoim dziobem.
Długotrwałe palenie przy papugach powoli zabija je.

Poprzedni

Jak szybko rosną papugi? Kiedy zabrać je do domu? Oraz czy da się oswoić starsze papugi?

Następny

Papuga NIMFA: hodowla i rozmnażanie. 5 ZASAD Jak robić to prawidłowo?

Paweł Kopeć

Zakochany w papugach, szczególnie upodobałem sobie nimfy w mutacjach. W mojej hodowli można spotkać aktualnie również inne papugi. W przyszłości chciałbym mieć własne „Ranczo” z różnymi zwierzętami.