Rudosterki dilute (Suncheek, Mooncheek, Mint)

  • Paweł Kopeć
  • 24.05.2022

Wiele osób słysząc te nazwy: suncheek, mooncheek czy mint. Uważa, że każda z nich to osobna mutacja rudosterek zielonolicych. A tak naprawdę są to nazwy opisujące dane kombinacje mutacji z genem dilute. Na przykład kombinacja “suncheek” składa się, z 3 różnych mutacji: opalinowej, cynamonowej i dilute.

I właśnie ta ostatnia mutacja daje pewną wyjątkowość tym wszystkim kombinacjom. Jest ona dosyć nowa lecz szybko zbierająca swoją popularność.

Jak wygląda mutacja dilute?

Aby dobrze sobie zobrazować jakie zmiany ta mutacja wywołuje w wyglądzie rudosterki zielonolicej. Najpierw musimy spojrzeć jak wygląda zwykła, nominalna inaczej dzika mutacja rudosterki oraz mutacja cynamonowa do której dilute jest bardzo podobna.

normal / mooncheek
cynamon / dilute
dilute / suncheek

Jak widzicie na przedstawionych zdjęciach, każda z tych papug ma pewne cechy wspólne z innymi. Mutacja cynamonowa rozjaśnia ciemne pióra na głowie, dziób oraz pazury. Z ciemnego czarnego koloru stają się jasno kremowe. Pióra na ogonie papugi z bordowego przybierają jaśniejszy czerwony kolor. Brzuch oraz szyja są również rozjaśnione. Oczy mutacji cynamonowej są rubinowo czerwone i wraz z wiekiem papużki mają tendencję to blaknięcia. Plecy rudosterki są również rozjaśnione w porównaniu z dziką mutacją.
Natomiast mutacja dilute różni się od cynamonowej kolorem dzioba i pazurów. W tej mutacji są one ciemniejsze. Oczy natomiast pozostają czarne jak w mutacji nominalnej.

Skoro dilute ma tak dużo wspólnego z mutacją cynamonową. To skąd taka jej wyjątkowość? I cena jest kilkukrotnie większa?
Sama mutacja dilute nie jest jakaś spektakularna w wyglądzie jak zdążyliście zauważyć. Jednak doceniamy ją dopiero w połączeniu z innymi mutacjami. Czego dowiecie się w dalszej części. Połączenie cynamonu z dilute bardzo rozjaśnia ptaka, a dołączenie jeszcze mutacji opalinowej pozwala nam stworzyć Suncheeka. Czyli niezwykle piękną rudosterkę.

Jak się dziedziczy?

Dilute jest mutacją recesywną. Oznacza to, że chcąc otrzymać papugę w tej mutacji oboje rodzice muszą przekazać ten gen. Mutacja może być widoczna wizualnie, lub być ukryta – potocznie nazywamy takie papugi szpaltami lub, że szczepią na daną mutację. Przedstawiam tutaj kilka możliwości łączenia tej mutacji oraz procentowy rezultat uzyskania młodych.

[normal / dilute x normal]
[dilute x normal]
[normal / dilute x normal / dilute]
[dilute x dilute]

To co jest po ukośniku oznacza, że dilute jest ukrytym genem. Jak widzicie z powyższej krzyżówki tylko w przypadku, gdy oboje rodzice posiadają gen dilute on wychodzi na światło dzienne. Nie trzeba mieć dwóch dilutów, aby otrzymać takie młode. Bo ten sam efekt możemy osiągnąć rozmnażając dwa szpalty. Tylko wtedy zmieniają się procenty w uzyskaniu tej mutacji.

Moje ulubione kombinacje z mutacją dilute

Jak już wspomniałem wcześniej mutacja dilute najwięcej zyskuje w połączeniu z innymi mutacjami. Tworząc niepowtarzalne kombinacje. Przedstawię Wam 3 moje ulubione, które całkowicie potrafią zmienić wygląd rudosterki.

Nr 1 SUNCHEEK
Kombinacja Suncheek jest moją ulubioną. Jak już wiecie powstaje z połączenia 3 mutacji: dilute, cynamonowej i opalinowej. Totalnym “game changerem” w ostatnich latach stało się selekcjonowanie ptaków pod kątem czerwonego koloru. Czyli im bardziej czerwony opalin tym ten Suncheek wygląda lepiej. Tutaj dla porównania dwa suncheeki. Jeden zwykły, a drugi tak zwany “red”.

suncheek

red suncheek

Nr 2 MOONCHEEK
Jest to dosyć ciekawa kombinacja składająca się, aż z 4 mtuacji! Cynamonowej, opalinowej, dilute oraz turkusowej. Jest to jasnoniebieska rudosterka z jaśniutkim biało różowym brzuszkiem. Dziób oraz pazury ma jasne. Dla porównania jak zmieniają rudosterkę te geny przedstawiam 3 zdjęcia.

turkus

turkus pineapple

mooncheek

Mamy tutaj 3 stopnie przemiany rudosterki zielonolicej. Pierwsza to kolor turkusowy, jako bazowy pod tą mutację. Następnie dodajemy dwa kolejne geny: cynamonowy oraz opalinowy. Dzięki czemu powstaje nam popularnie nazywany “turkus pineapple”. Kulminacja powstaje w momencie dołączenia genu dilute, dzięki któremu otrzymujemy upragnionego Mooncheeka.

Nr 3 MINT
Uboższą w mutacje, chociaż równie piękną jest kombinacja Mint. Na nią składają się tylko dwa geny: dilute oraz turkus. Tutaj fajnym porównaniem będą również zdjęcia z podobnymi mutacjami i kombinacjami.

turkus

turkus pineapple

mint

Jak widzicie przy bazowym turkusie już super robotę robi sama mutacja dilute, która rozjaśnia kolory ptaka jeszcze bardziej od kombinacji turkus + pineapple.

Przykłady rudosterek w mutacji dilute

Wiedząc czym jest mutacja dilute i jak oddziałuje na rudosterkę. Warto zapoznać się z jej pełnymi możliwościami. Przedstawiam Wam różne mutacje w połączeniu z dilute.

dilute

dilute cynamon

dilute opalin

mint
mint cynamon
mint opalin

suncheek
mooncheek

Najczęściej popełniany błąd przy łączeniu?

Bardzo często wśród polskich hodowców pojawia się problem łączenia papug. Jak już wiecie z krzyżówek dziedziczenia, które wcześniej Wam pokazałem. Najłatwiej otrzymać mutację dilute poprzez łączenie dwóch ptaków z tym genem. Czyli dilute x dilute. I niektórzy hodowcy, aby jak najszybciej otrzymać w gnieździe same ptaki z tym genem. Robią takie łączenie.
Problem pojawia się przy stosunkowo młodych, niedawno odkrytych mutacjach papug. Ponieważ ptaki tej mutacji są z natury mniejsze. Łącząc ze sobą dwa “małe” ptaki genetyka bywa bezlitosna i potomstwo również bywa mniejsze, co czyni ją w oczach wielu osób gorszej jakości.
Dlatego dobrą praktyką stosowaną od wielu lat na zachodzie w stosunku do wszystkich papug. Jest łączenie mutacja x szpalt, gdzie ptaki szczepiące na dilute z reguły są większe od tych które wizualnie posiadają tę mutację.
Dzięki takiemu połączeniu możemy osiągać lepsze jakościowo ptaki.

Dla dopełnienia tematu, warto zaznaczyć że im więcej pokoleń jest pomiędzy parą lęgową oraz gdy jakościowo są ptakami wybitnymi, to ta zasada może się powoli zacierać. Przykładem może być kombinacja “pineapple”, która często jest krzyżowana ze sobą. A młode po takim połączeniu są równie duże jak rodzice. Moim zdaniem, żeby łączyć rudosterki dilute x dilute, potrzeba jeszcze kilku lat. Tak aby nie tracić na jakości potomstwa.

Najbardziej porządne kolory – czyli selekcja papug!

W ostatnich latach bardzo rozwineła się selekcja rudosterek pod wzlędem koloru czerwonego. Na zachodzie określane są słowem “red”, a u nas w Polsce najczęściej można się spotkać z nazwą “red face”. Oba te terminy mówią o jednym i tym samym. Chociaż muszę przyznać, że polskie określenie jest nieco mylące.
Selekcja rudosterek pod kątem ilości koloru czerwonego od około 2 latach wchodzi również do Polski. Najbardziej są porządane ptaki z dużą ilością czerwonego. Ich cena jest wyższa niż tych mniej czerwonych.
Warto zaznaczyć, że “redy” nie są osobną mutacją, są wynikiem selekcji. Tak samo jak krzyżując ze sobą duże ptaki istnieje większa szansa na uzyskanie dużego potomstwa, niż w przypadku połączenia małej papugi z większą.
Poniżej przedstawiam Wam różne stopnie ewolucji redów.

pineapple
red opaline
high red pineapple

Musicie przyznać, są piękne i wyjątkowe.

Ile one kosztują?

Jest to temat, który chyba najbardziej wszystkich interesuje. Czyli ile trzeba zapłacić, aby rozpocząć swoją przygodę z tymi pięknymi papugami. Oczywiście ceny są orientacyjne, bo zależą od wielu różnych czynników. Np. Przodków, wielkości, ilości czerwonego czy ilości kombinacji jakie ma dana papuga.

Szpalty można kupić pomiędzy 500 – 1000zł. Najtańsze są normale ze szpaltem na dilute (oraz na inne mutacje), najdroższe potrafią być red pineapple ze szpaltem na dilute.
Jeśli chodzi o mutacje dilute jako pojedyńczego genu – to koszt ok 1100 – 1200zł. Jeżeli dołączymy do tego gen cynamonowy lub opalinowy to koszt wzrasta do 1400-1700 zł. Suncheeki kosztują ok 1900-2200 w zależności od ilości koloru czerwonego.
Kombinacje z turkusem, czyli minty lub mooncheeki. To koszt 1600 – 1800 za minta i około 2300zł za mooncheeka.
Do wszystkich tych papug istnieją warianty np z mutacją fiolet, która podnosi wartość tych ptaków.

[normal / dilute, normal / suncheek, normal / mooncheek] – 500/600 zł

[pineapple / dilute] – 800/1000 zł

[cynamon / dilute, opalin / dilute] – 600/700 zł

[dilute] – 1100/1200 zł

[dilute opalin] – 1500/1700 zł

[dilute cynamon] – 1300/1400 zł

[suncheek] – 1900/2200 zł

[mint] – 1600/1800 zł

[turkus opalin dilute, turkus cynamon dilute] – 1900/2100 zł

[mooncheek] – 2300/2500 zł

Jak widzicie mutacji rudosterka zielonolica ma coraz więcej. Sprawiają one, że te papugi są coraz atrakcyjniejsze. Jeśli chodzi o cenę to też powoli robi się przystępna.
Wybierając hodowlę z której chcecie pozyskać swoje pierwsze rudosterki z tą mutacją. Starajcie się wybierać ostrożnie, szukając dobrze ocenianych hodowli. Nie śpieszcie się. Zadajcie hodowcy pytania jak dba o swoje papugi, jak je karmi. Wszystko ma znaczenie i później rezultuje na lęgach.
Przy papugach o takiej cenie nie warto wybierać najtańszej opcji, która nam wpadnie w oko. Tylko wybrać świadomie.

Jakie są inne rzadkie i ciekawe mutacje?

Oprócz mutacji dilute, pojawiły się inne nowe mutacje warte uwagi. Niektóre powoli wchodzące również do polski. Są to mutacje lutino, cremio czy szek.

lutino
cremino
szek

Jeżeli chcielibyście, abym w przyszłości opowiedział o jednej z tych mutacji. Dajcie mi znać w komentarzu.

Poprzedni

Podstawowa wiedza dla nowego papuziarza!

Następny

Najlepsza karma dla nimf!

Paweł Kopeć

Zakochany w papugach, szczególnie upodobałem sobie nimfy w mutacjach. W mojej hodowli można spotkać aktualnie również inne papugi. W przyszłości chciałbym mieć własne „Ranczo” z różnymi zwierzętami.