Nie pozostaje mi zacząć niż tytułem Najlepszej karmy / mieszanki ziaren dla nimf. Karma którą Wam poniżej przedstawię jest niewątpliwie najlepiej zbilansowaną w Polsce. Mowa tutaj oczywiście o wysoko ocenianej przez papuzie środowisko karmie „Karma Mix Hodowla Nimf„. Jednak zastanówmy się na początku jakimi papugami są nimfy, czego potrzebują. Zestawię również najpopularniejszą karmę dla nimf dla porównania. A dla tych, którzy chcą jak najszybciej znaleźć link do mojej karmy zapraszam na sam koniec artykułu!
Pamiętajcie proszę, że jest to przedstawienie mieszanki ziaren dla papug. Nie można zapominać o innych elementach diety. W tym artykule skupiam się tylko na kwestii „suchej karmy”.
Nimfy w swoim zachowaniu w mojej opinii nie są zbyt aktywnymi papugami. Porównuje je chociażby do popularnych falek – które są określane jako papugi z adhd. Również w porównaniu z rudosterkami zielonolicymi, które posiadam Nimfy należą do spokojnych ptaków. Przez niektórych są określane jako leniwe, „nudne” papugi. Ale…
Są dwie strony medalu tak samo są dwa oblicza u nimf. Jeżeli się „odpalą” ich aktywność nagle wzrasta. Samce chodzą z rozpiętymi skrzydłami, stukają dziobem we wszystko co mogą oraz bezprzerwy gwizdają. Samiczki trochę pod tym względem spokojniejsze są. Jednak organizując im zabawę można je całkiem nieźle zainteresować.
Mimowszystko moim zdaniem nie są najatkywniejszymi papugami jakie znam. Dlatego ich dieta nie może opierać się na zbyt dużej ilości słonecznika, bo w połącznieniu z niską aktywnością i/lub za brakiem lotów łatwo można obtłuścić papugi. Szczególnie jak karma zawiera bardzo duże ilości tłustych nasion.
W naturze nimfy żywią się głównie nasionami traw. W domach i hodowlach nimfy dostają przeróżne mieszanki ziaren. I warto zapamietać sobie, że jeżeli „PRODUKT A” jest dostępny do kupienia – nie oznacza to, że jest on najlepszym wyborem w karmieniu naszych papug.
Oprócz dobrze skomponowej mieszanki ziaren w diecie nimf nie może zabraknąć warzyw, owoców, kiełków, zielonek oraz wszelkiego rodzaju dodatków takich jak sepia czy suplementy.
Suplementacja papug nieraz bywa dosyć kontrowersyjnym tematem. A to tylko dlatego, że niektórzy dla wygody próbują zastąpić naturalne witaminy z warzyw/owoców. Dlatego celowo napisałem, że suplementy to dodatki. Które można stosować, ale nie są aż tak wymagane. Taka samo jak dla ludzi. Możemy jeść zdrowo, ale też dodatkowo się suplementować.
Ale wróćmy na chwilę do ziarna, bo jest to podstawowa rzecz jaką nimfy muszą mieć całodobowo w klatkach. Bez względu na tryb życia nimfy, nie możemy pozwolić aby mieszanki dla nimf były za tłuste. Tłuszcz najczęściej w karmach podbija słonecznik (szczególnie ten czarny), konopia czy murzynek.
Wiele karm na rynku posiada zbyt tłuste składy mieszanek dla nimf, a jeszcze inne są wypełnione praktycznie samym prostem. W tych wszystkich karmach brakuje dużej ilości jednego składnika. A jest nim Kanar.
Jakiś czas temu toczyła się dyskusja na grupie facebookowej odnośnie „po co jest ten kanar dla papug”. Dlatego warto cofnąć się do poprzedniego akapitu w którym pisałem, że nimfy w naturze żywią się głównie nasionami traw. Kanarowi składem analitycznym najbliżej jest właśnie do nasion traw do którego te papugi są przystosowane.
Dlatego mówi się o udziale kanaru w mieszankach w ilości 35-50%, a wszystko dlatego żeby zapewnić nimfom jak najbardziej zbliżony pokarm do tego, który mają w naturze.
Niestety nie. Wiele gotowych mieszanek z typowym przeznaczeniem dla nimf nie zawiera wystarczającej ilości kanaru. Dlaczego? Bo kanar jest drogim ziarnem. A mieszanki są tak komponowe, aby były w dość przystępnej cenie. I ilość kanaru w nich oscyluje w granicach 10-30%.
Skład mieszanki:
Kanar 45%
Proso żółte 10%
Proso czerwone 10%
Kardi 10%
Proso białe 7%
Proso zielone 6%
Siemię lniane 2%
Owies łuskany 2%
Słonecznik czarny 2%
Gryka 2%
Ryż paddy 2%
Ostropest 2%
Zacząłem od podania składu, ponieważ to on jest tutaj najważniejszy. Jest to jedyna mieszanka na rynku z 45% kanaru, który jak już zdążyliście się dowiedzieć jest jednym z najlepszych ziaren dla nimf! Oprócz kanaru mamy 33% prosa oraz innych dodatków.
Obecny skład mieszanki jest stosowany przeze mnie od samego początku. Więc moje papugi przez prawie 2 lata mogły poznać te wszystkie „smaki” oraz z czym to się je. Mieszanka w zasadzie jest zjadana w całości – u moich papug nie ma problemów z zjadaniem wszystkich ziaren nawet tych najtwardszych!
Karmiąc nie tylko nimfy ale i pozostałe papugi na drugi dzień wysypuję z miseczek tylko „pył” jaki pozostał z łuskanych ziarenek. Co może być doskonałą rekomendacją.
Jeśli chodzi o mieszankę wydaje mi się, że jest również doskonale zbilansowana jeśli chodzi o ilość tłustych ziaren. Warto nadmienić, że w mieszance do tłustych ziaren należą: kardi, siemię lniane oraz słonecznik czarny. Jednak i z tego powodu nie trzeba „bać się”.
Tłuszcze w diecie papug są również potrzebne jak węglowodany i białka, oczywiście wszystko w odpowiednich ilościach. Po prawie dwóch latach testowania tej karmy u swoich papug nie spotkałem się z obtłuszczeniem. Wręcz przeciwnie, uważam że mam ptaki w świetnej kondycji! A skąd takie stwierdzenie?
Oprócz odznak „namacalnych” – czyli podczas przenoszenia papug wszystkie z nich mogłem sprawdzić palcami. To w ostatnim czasie odbyły się u mnie lęgi rudosterek, które również dostają tą karmę. Na 16 jajek zależonych było 15. Pewnie i to ostatnie byłoby „dobre”, jednak tam była od początku zerwana komora powietrzna. A wspominam o zalężeniu tylko dlatego, że słyszałem już o wielu problemach różnych hodowców z zalężeniem ponieważ mieli za tłuste samce.
Oczywiście taką generalną próbę przeprowadzę dopiero na wiosnę jak moje nimfy przystąpią do lęgów, jednak sądząc po rudosterkach to z nimfami również nie powinno być takich problemów.
Jednak pewne wnioski można już wysunąć po tych kilku miesiącach. Wystarczy również przeczytać różne opinie na grupach z papugami lub te, które zebrałem niżej. Karma jest zaakceptowana przez papuzie środkowisko oraz często polecana.
Nie, nie jest. Napewno można by było pomanipulować procentami w niektórych ziarnach, żeby ten skład był jeszcze lepszy. Jednak trzeba ciągle pamiętać, że ta karma nie została zaprojektowana „dla wszystkich”. Początkowo miała być to tylko karma dla mnie, taką jaką chce podawać swoim papugom. I tak została stworzona – pod moje papugi, pod moje warunki i mój „styl” prowadzenia hodowli.
To, że karma stała się popularna w środkowisku to efekt uboczny, którego nie planowałem. Mimo to, że nie jest idealna to moim zdaniem nie ma innej lepszej.
A kto wie, być może kiedyś korzystając z mojego doświadczenia, oraz doświadczenia innych osób będziemy udoskonalać ten skład!
Najbardziej znaną i również polecaną przeze mnie mieszanką dla nimf jest Deli Nature m68 bez słonecznika. Mieszanka ta ma taki oto skład:
Kanar extra 22%
Proso żółte 26%
Proso białe 10%
Proso japońskie 6%
Proso czerwone 5%
Murzynek 3%
Kardi 10%
Gryka 5%
Siemię lniane 2%
Owies nagi 2%
Owies 3%
Ryż paddy 1%
Konopie 5%
Skład jest podobny do mieszanki mojego autorstwa. Zawiera trochę więcej tłuszczu i mniej kanaru. Jednak w mojej opinii jest to druga najlepsza, dostępna w Polsce karma dla nimf.
Deli Nature 68 bez słonecznika – kosztuje na ten moment:
– 130zł za worek 20kg karmy
– 8zł za opakowanie 1kg karmy
Dane na 01.03.2022r
Kilka tygodni temu napisałem post u siebie na Hodowli Nimf w celu zebrania opinii na temat mojej mieszanki. Nad karmą pracowaliśmy od 1 lipca 2020 roku, a kilka tygodni później trafiła oficjalnie do sprzedaży dla każdego.
Jak widzicie jest już trochę na rynku i można wyrobić sobie o niej opinię. Piszę ten post tak późno właśnie dlatego, żeby pokazać Wam, że określenie „najlepsza karma dla nimf” nie jest przypadkowe i w zasadzie nie zostało nadane przeze mnie. Karma polecana jest przez wiele osób.
Cyryl uwielbia. Ale on jak wiadomo zeżarłby wszystko wiec…dlaczego właśnie ją wybrałam? Przede wszystkim z powodu dużej ilości kanaru, którego zwykle w innych karmach ze świeczką szukać. Karma ma też świetną cenę i jako uzupełnienie dla mojej żarłocznej bestii jest idealna wsuwa ją od około pół roku
Agnieszka Macha
Cześć, używam twojej mieszanki praktycznie od początku jak ukazała się w sklepie. Wcześniej mieszałem samodzielnie o bardzo podobnym składzie. Miałem jedynie wątpliwości co do czarnego słonecznika, ja podawałem wcześniej mały paskowany ,,Iryga”. Jednak nie wpływa negatywnie, lęgi wypadły bardzo dobrze. Nimfy są w świetnej formie. Jedynie co mnie martwi to, że cena wciąż rośnie 😉
Janusz Chmielorz
Miki i Zuma uwielbiają ta karmę od kiedy zamówiliśmy raz na próbę jedzą tylko tą inną już nie bardzo chcą jeść.Z pozdrowieniami Zuma i Miki
Joanna Rewers-Czajor
Mieszankę podaję od ok pół roku (była polecana na jednej z grup facebookowych o nimfach, poza tym śledzę profil twórcy tej mieszanki). Przede wszystkim skład, jak i cena przemawiają za moim wyborem. Mam dwie nimfy – zjadają wszystkie ziarna, żadnego nie odrzucają. Polecam dołączam filmik z dzisiejszego śniadania -w misce oczywiście karma mix hodowla nimf polecam!
Aleksandra Tchórz
Ja po wypróbowaniu kilku różnych karm od kiedy poczytałam opinie na temat Karma Mix Hodowla Nimf na furgo.pl i od kiedy nasze Nimfiaki (Lucjan i Panna Rijanna) spróbowały, przepadły Wyjadają praktycznie do zera, o dziwo często zostaje właśnie część słonecznika co wg. mnie jest b. Dobrym poleceniem tej właśnie karmy. Wcześniej, zawsze wyzerały słonecznik. Nie wspominając już o super atrakcyjnej cenie. Gorąco polecam!
Magdalena Kaczor
Oczywiście nie ma rzeczy która by wszystkim pasowała, a skład tej mieszanki robiłem z myślą o sobie i swoich papugach. U niektórych osób papugi nie chcą jeść kardi, więc ogólnie chwalą skład za wyjątkiem kardi 🙂
Kardi i grykę w ogóle nie jedzą moje Nimfy. Sorgo, rzepik za bardzo też nie. Najlepiej lubią z tej mieszanki kanar, owies, słonecznik i wszystkie rodzaje prosa.
Mariusz Smołuch
Kupiłam, niestety ilość kardi którego moje nimfy w ogóle nie chcą jeść co za tym idzie wszystko się marnowało niestety skłania mnie do przygotowywania samodzielnie mieszanki z praktycznie takim samym składem tylko bez kardi
Katarzyna Mączyńska
U mnie mieszanka się sprawdza i nie mam zastrzeżeń. Najchętniej zjadany jest kanar, proso i słonecznik. Kardi natomiast idealnie nadaje się do rzucania nim o podłogę
Martyna Staniszewska
Większość tych opini możesz znaleźć pod postem na facebooku, a niektóre dostałem w prywatnej wiadomości. Link do postu na facebooku.
Kardi w mieszance znalazło się z powodu, że zawiera dużą ilość witaminy E. Witamina E jest nazywana witaminą młodości i płodności. U mnie została wybrana ze względu na tą drugą cechę, ponieważ wspomaga lęgi. Jednak jest też dosyć ważna w ogólym rozwoju papug. Wpływa na krzepliwość krwi, wydajność mięśni a także chroni organizm.
Karmę Hodowla Nimf możecie kupić w sklepie Furgo.pl – sklep dla ptaków poniżej zamieszczam dwa warianty tej karmy. Opakowania 1kg i worki 20kg.
1kg – 5,50zł
20kg – 102zł
Dodaj karmę do koszyka i wpisz w miejscu na kod rabatowy „HodowlaNimf22” i zobacz co się stanie!
Promocja jest ważna do 8 marca 2022. Także swoim papuzim panienkom możecie zrobić prezent na dzień kobiet 🙂