Podstawowa wiedza dla nowego papuziarza!

  • Paweł Kopeć
  • 12.03.2023

Każda początkująca osoba, która lada chwila będzie miała kontakt z papugami stoi na pewnym rozdrożu – wątpliwości i pytań. Poniżej przedstawiam wiele aspektów na które otrzymacie odpowiedzi. Od wyboru papużki, po podstawowe wyposażenie, żywienie, zabezpieczenie pokoju czy pierwsze kontakty z papużką. Wszystko zebrałem w oparciu o moją kilkuletnią pomoc dla osób, które zaczynały swoje pierwsze kroki życia z papużkami.

Wybór odpowiedniego gatunku – czy to jest ważne?

Jest to pierwszy punkt, który moim zdaniem jest najważniejszy dla Ciebie – pozostałe są bardzo ważne dla papużek. Wiele osób wybierając dany gatunek papug dla siebie, czy to są nimfy, mnichy nizinne czy rudosterki kieruje się głównie zdjęciami czy filmami z internetu. Wtedy dana papuga jest w stanie wywrzeć ogromne wrażenie na takiej osobie.

Oprócz pierwszego zauroczenia, warto poczytać o danych gatunkach a także porozmawiać z innymi osobami, które te gatunki mają. W dobie internetu i facebooka, możemy udać się na kilka grup dotyczących tych papug i zapytać jak wygląda życie z nimi, jak się zachowują czy jakie mają wymagania. Na podstawie wielu opinii możemy zbudować sobie pewien obraz danego gatunku i określić czy jest to gatunek dla nas.

Hodowla Nimf to nie tylko hodowla tych pięknych papug, ale dodatkowo od kilku lat posiadam rudosterki zielonolice i mnichy nizinne. Dlatego postanowiłem przygotować Wam małą ściągawkę jeżeli chodzi o te gatunki.
Często pojawia się pytanie „jaka papuga na początek”. Abstrahując od tego, że nie ma papugi „na początek”, a wszystko tak naprawdę zależy od naszego charakteru, empatii do zwierząt, odpowiedzialności. Papugi różnią się pomiędzy gatunkami różnymi cechami. Fizycznymi i psychicznymi. Każdy gatunek papug „funkcjonuje” trochę inaczej i wymaga trochę innego podejścia.

Chyba można podciągnąć to trochę pod posiadanie psów. Są psy o różnych wymaganiach. Mniej i bardziej aktywne, większe – mniejsze. Z papugami jest podobnie.

Obecnie posiadam 3 gatunki papug: nimfy, mnichy nizinne i rudosterki zielonolice. I każdy ten gatunek jest inny. Najbardziej „skrajne” moim zdaniem to nimfy i rudosterki.

Nimfy to typowo spokojne ptaki. Mają zlecieć z żerdzi na podłogę woliery? Nie… Wolą sobie zejść po siatce. Polatają chwilę, żeby zaraz odpocząć. W domu są spokojne, nie za bardzo aktywne. Chociaż potrafią dać o sobie znać rano czy wieczorem. Wolą dziobem straszyć i prychać niż dziobać z agresją – chyba że nie mają wyjścia.

Rudosterki zielonolice – to istne diaboły ( nie mylić z diabołem z Wiedźmina!) są mega aktywne, ciągle coś robią. W tym wszystkim potrafią być na swój sposób komiczne i urocze. Potrafią zasypiać na plecach. Zawisnąć jedną nogą w dół i przyglądać się. Są agresywne wobec obcych papug, jak jakaś usiądzie jej na klatce może mieć pogryzione palce. Są terytorialne i „fochaste”. Pytacie co to znaczy. Już nie raz spotkałem się z czymś takim, że jak zrobimy coś wobec rudosterki co jej się nie spodoba. Potrafi przylecieć i nas udziobać. Ot tak, abyśmy znali swoje miejsce w szeregu.

Mnicha nizinna – i dochodzimy do mnich. Dla mnie one są czymś pomiędzy nimfą a rudosterką. Dosłownie. Są łagodne w swoim charakterze. Dzikie papugi znacząco różnią się od tych domowych – oswojonych. Mnicha jak się czegoś boi lub jest czymś podniecona oznajmia to na cały głos całemu światu. Posiadają fajne zdolności naśladowcze. Moim zdaniem najlepsze z tej trójki. Miałem kilka mnich, które podłapywały pojedyncze słowa. A były u mnie dosyć krótko.

Trudno wybrać papugę na początek. Jednak możemy dopasować dany gatunek pod nasz charakter. Jak lubimy względny „spokój”, żyjemy powoli. To pełna energii rudosterka może być słabym wyborem. (Żebyście nie zrozumieli mnie źle, nie można mieć spokoju przy żadnej papużce. Bo wszystkie są momentami głośne, brudzą i wymagają uwagi).

Dla domów z dziećmi również nie polecałbym rudosterki ze względu na jej charakter który może okazać podgryzając nawet dla zabawy. Dzieciom może się to nie spodobać. Ale oczywiście tutaj wszystko zależy od dzieci i ich rodziców. Jak to się będzie odbywało.

Ja np. jestem człowiekiem spokojnym, można powiedzieć że wolnym – lubię sobie wszystko na spokojnie rozkminić. Nie gonię za niczym. Dlatego tak ukochałem w swoim życiu nimfy. Natomiast mam znajomą, dla której nimfy są po prostu „nudne” i dla niej liczą się wyłącznie rudosterki.

Podstawowe wyposażenie – co muszę kupić dla moich papug?

Przed kupnem papugi musimy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych, podstawowych rzeczy, których potrzebuje papuga do życia. Jest to klatka oraz jej wyposażenie. To ile wydacie pieniędzy na to, zależy już tylko od Was – Waszych finansów a czasami i fantazji.

Klatka – azyl dla papugi
Najważniejszym kryterium zakupu klatki jest jej wielkość. Minimalne wymiary dla średnich papug (nimf, rudosterek, mnich nizinnych) to 100x50cm w podstawie i 80-100cm wysokości.
W czasie gdy papugi są zamknięte w klatce muszą mieć możliwość rozprostowania skrzydeł, dlatego ten metr jest absolutnym minimum. Wielu z Was pracuje, uczy się, wyjeżdża lub musi danego dnia zamknąć papużkę na dłużej w klatce. Z doświadczenia swojego i innych osób, wiem że takie sytuacje się często zdarzają i tylko w nielicznych domach papugi mają wychodne 24/h.
Jeżeli chodzi o wybór klatki jest to już kwestia Waszych finansów czy miejsca ile możecie przeznaczyć na postawienie klatki.

Klatka XXL – jest to klatka “budżetowa”, którą często polecam. Może nie jest arcydziełem, które możemy mieć jako ozdobę salonową. To dla papużki spełnia się znakomicie. Jej koszt na dzień pisania tego wpisu to 339zł
Można ją zamówić pod tym linkiem Gdzie kupić klatkę XXL dla papug

Montana paradiso 150 – tutaj z kolei mamy klatkę za 2599zł. Jakość wykonania oraz reprezentacyjny wygląd może przekonać do wstawienia takiej klatki do salonu. Bo wygląda naprawdę ładnie. Posiada wymiary 150 x 65 x 161 cm. Może być domkiem dla kilku średnich papużek oraz stanowić fajną ozdobę. Taką klatkę zamówić można np tu Gdzie kupić klatkę Montana paradiso 150 dla papug

Jeżeli chodzi o inne rzeczy, które musicie mieć na start zapraszam do wpisu 6 rzeczy które musisz mieć zanim kupisz nimfę! Wyprawka dla papug znajdziecie w nim informacje:

  • co należy dać na spód klatki
  • jaką karmę stosować jako podstawową
  • jakich suplementów używać
  • troszkę o patyczkach, miseczkach oraz zabawkach dla papug

Warzywa i owoce – czyli nie tylko ziarnem żyje papuga

Papugi jak i ludzie nie mogą przyjmować tylko jednego rodzaju jedzenia, ponieważ negatywnie może to odbić się na ich zdrowiu. Warzywa i owoce w swoim składzie posiadają wiele witamin potrzebnych do zdrowego funkcjonowania.

Wiele warzyw i owoców możemy podawać w przeróżnej formie. Pokrojone, potarte, surowe czy gotowane. Pod tym linkiem Co mogą jeść papugi znajduje się najobszerniejsza polskojęzyczna lista dozwolonych warzyw i owoców dla papug wraz z elementami jakie nadają się do jedzenia np. czy jest to cała roślina, kwiat, owoc itp.

Przed podaniem czegokolwiek papugom proszę zapoznać się z tą listą. Podając szkodliwe rzeczy dla papug, możemy doprowadzić do ich śmierci. Nawet mała ilość może je zabić ze względu na ich małą wielkość.

Czego nie mogą jeść papugi?

Skoro jesteśmy przy temacie, że możemy czymś narazić życie naszych papug. Warto zapoznać się z tym wpisem Szkodliwe rzeczy dla papug opowiadam w nim na co musimy zwrócić uwagę, gdy mamy papugi pod naszym dachem. Kilka rzeczy może Was zdziwić np. awokado. Owoc, który dla człowieka jest zdrowy. Używany w wielu dietach. A dla papugi mała dawka zjedzenia awokado może okazać się śmiertelna.

Kiełki dla papug – bomba witaminowa

Nie wiem kto bardziej lubi kiełki. Ja gdy je przyrządzam, czy papugi wcinając je dzień w dzień. Kiełki to zdrowe, pełne witamin, mikro i makro elementów malutkie rosnące roślinki z ziarnek. W skrócie tak można by było je nazwać.
Kiełki są doskonałym urozmaiceniem diety. W moim przekonaniu równie ważne jak warzywa i owoce. A ich przygotowanie naprawdę jest dosyć proste!

Więcej o tym przeczytacie tutaj: Jak zrobić kiełki dla papug. Wyjaśniam wszystko od A do Z. Z tego artykułu dowiecie się czym są kiełki, czy warto je robić, jakiego ziarna należy używać, jak często można je podawać czy poznacie cały mój proces robienia kiełków. Zobaczysz, że nigdy to nie było tak proste!

Pierwsze godziny i dni papużek w naszym domu – na co zwrócić uwagę?

Wyobraźcie sobie: wracacie od hodowcy z Waszymi wymarzonymi papugami. Wpuszczacie je do klatki i co dalej?
Pierwsze godziny w nowym domu to naprawdę stresujący czas dla papużek. Zmiana otoczenia, wyrwanie ze środowiska, inne odgłosy czy nawet inni ludzie, którzy dziwnie się patrzą i uśmiechają do papug. SZOK!
Dlatego warto zapoznać się co robić, gdy przywieziemy papużki do domu: Jak postępować z papugą w pierwszych dniach w nowym domu?

Pierwsze loty papug po pokoju – jak zrobić to bezpiecznie?

Mając klatkę, wyposażenie, potrzebną wiedzę oraz nowe papużki w domu. Dochodzimy w krótkim czasie do momentu pierwszych lotów naszych pociech. No dobra, ale zanim to zrobimy musimy upewnić się, że nasz pokój gdzie zaraz będą latać papużki jest całkowicie bezpieczny.
Dlatego przygotowałem mały artykuł, który pozwoli Wam zwrócić uwagę na rzeczy o których może nie mieliście pojęcia, że mogą stanowić zagrożenie dla papużek. Zapraszam więc do lektury Jak zabezpieczyć pokój dla papug.

Ratunku! Moja papuga chyba jest chora!

To jest coś czego napewno nikomu z Was nie życzę. Ale papużki to żywe, małe istotki, które mają prawo zachorować. Powodów może być multum. Mogły coś zjeść i się podtruć, mogły podczas lotu zrobić sobie krzywdę. Bardzo ważne jest to, aby rozpoznać od razu że nasza papuga dziwnie się zachowuje. Papugi mają to do siebie, że potrafią bardzo długo ukrywać chorobę i gdy już tylko pokażą że coś jest nie tak, może to być ostatni dzwonek aby zabrać ją do weterynarza.

W artykule Jak rozpoznać, że papuga jest chora? Oraz pierwsza pomoc! przedstawiam na co należy zwrócić uwagę u papug, żeby rozpoznać że coś jest z nimi nie tak. Jako materiał bonusowy pokazuję jak radzić sobie z biegunką, która może być dosyć częsta gdy papuga zje coś nieświeżego.

I tym akcentem kończę mój wpis dla początkujących papuziarzy. Jestem pewien, że zebrana w nim wiedza pomoże Wam lepiej i spokojniej przygotować się do przyjęcia papużek pod swój dach.
Pamiętajcie żeby się nie bać w przypadku papug, wiele rzeczy musicie doświadczyć poraz pierwszy w swoim życiu. Jest to kwestia praktyki. Podstawową wiedzę teoretyczną właśnie zdobyliście. Następnie podchodźcie z miłością i empatią do zwierzaków, a one Wam tym wszystkim odpłacą z nawiązką!

Poprzedni

Jak oswoić młodą nimfę?

Następny

Rudosterki dilute (Suncheek, Mooncheek, Mint)

Paweł Kopeć

Zakochany w papugach, szczególnie upodobałem sobie nimfy w mutacjach. W mojej hodowli można spotkać aktualnie również inne papugi. W przyszłości chciałbym mieć własne „Ranczo” z różnymi zwierzętami.