Gdy oddawałem papużki do nowych kochających domów za każdym razem jak wyrecytowany wiersz powtarzałem nowym opiekunom jak powinni postępować z papużką w jej pierwsze dni. Oczywiście w planach miałem napisać coś w rodzaju broszurki czy ulotki o podstawowych sprawach jednak to wszystko nie doszło do skutku. Udało się natomiast napisać tego ebooka, żeby przedstawić krok po kroku jak ważne są pierwsze dni papużki w nowym domu. Od tych kilku dni może zależeć jak przebiegnie proces oswojenia papugi.
Wyobraźmy sobie sytuację, że hodowca zapakował Wam papużkę do transportera i wieziecie ją do domu. Dojechaliście do domu i… No właśnie jak postępować z taką papużką?
Przygotowana klatka – jest to rzecz niewątpliwie najważniejsza, musimy mieć gotową klatkę na nową papużkę. W zależności ile trwa podróż to może ona zmęczyć papugę, oczywiście taka papuga może również taką podróżą się stresować. Została zamknięta w małym transporterku, wokół dziwne obce głosy, transporterek się kołysze. Papużka jak tylko dojedzie do celu powinna zostać wpuszczona do klatki.
W zależności jaką papugę odebraliśmy od hodowcy czy jest oswojona czy nie, należy wybrać odpowiedni sposób przeniesienia papugi.
Jeżeli papuga jest oswojona i wcześniej u hodowcy zaznajomiliśmy ją z naszym dotykiem, można papugę wyjąć z transportera rękami i włożyć do klatki. Przy papugach, które znają dotyk człowieka i kojarzą go z czymś przyjemnym nie ma problemu z złapaniem takiej papugi. Jednak nawet jak papuga jest oswojona włóżcie ją od razu do klatki, czas na zabawy przyjdzie później.
Natomiast z papugą nieoswojoną, dziką z woliery moim zdaniem sprawa wygląda nieco inaczej. Bezpieczniej i spokojniej dla samego ptaka jest, gdy papuga sama wyjdzie z transportera. Oczywiście transporter przykładamy do drzwiczek klatki, otwieramy go i czekamy, aż papuga sama z niego wyjdzie. Zauważyłem, że papugi które nie były oswojone i je łapałem na siłę zapamiętywały mnie z czymś złym, czego nie chciały. Natomiast inne osoby jak nie popełniły takiej “zbrodni” względem tej papugi, były dla niej dobre. Taka sytuacja przydarzyła mi się kilka razy, więc uważam że papuga pamięta zły dotyk danej osoby. Warto więc poczekać w takim przypadku kilka minut, aż zechce wyjść z transporterka – dzięki czemu nie przekreślimy się u niej na początku jako nowi opiekunowie. Jest to ważne zwłaszcza, gdy chcemy oswoić papugę.
Nowym właścicielom zawsze powtarzałem, że warto taką papugę zostawić przez jakiś czas samą. Aby mogła zapoznać się z klatką, otoczeniem, odgłosami w otoczeniu. Jest to dla niej duży stres, że nagle wszystko się zmieniło. Powinniśmy dać jej chwilę czasu, aby mogła powoli zacząć się przyzwyczajać.
W tym czasie ważne jest to, żeby papuga napiła się i znalazła drogę do miski z jedzeniem. Dzięki czemu będziemy mieli pewność, że w razie głodu czy pragnienia znajdzie odpowiednią drogę. Ja często radzę zostawić papużkę na 2-3 godziny, aby mogla przywyknąć do nowej rzeczywistości, po tym czasie można powoli przechodzić do poznawania papużki.