Jak zabezpieczyć pokój dla papug?

  • Paweł Kopeć
  • 03.12.2021

Jeżeli chcemy wypuszczać papugi w naszym domu, powinniśmy bardzo starannie podejść do zabezpieczenia wszystkiego co może wpłynąć na dyskomfort, zdrowie i życie naszych papug. Poniżej przedstawiam kilka rzeczy na które warto zwrócić uwagę przed pierwszym wypuszczeniem papug.

Okna i lustra

Okna i lustra są szczególnie niebezpieczne podczas lotów papug. Papuga nie wie, że nie może przelecieć przez ten obiekt tylko myśli, że może go pokonać. I z pełną szybkością lotu uderza w szybę.
Takie uderzenie może skutkować uszkodzeniem papugi a nawet jej śmiercią. Czasem się zdarza, że po uderzeniu papuga upada i chwilę jest zdezorientowana po czym powoli dochodzi do siebie.

Aby zapobiec kolizji z szybą w oknie można zasłonić je firankami. Papuga zauważy już firankę i będzie mogła w odpowiednim momencie zahamować lub zmienić kierunek lotu. Nawet jakby uderzyła w firankę to ona powinna w jakimś stopniu zamortyzować siłę uderzenia.

Podobna sprawa ma się z lustrami, które dla papugi nie są zauważalną przeszkodą. Lustra można zasłonić kawałkiem materiału.

Kable

Przed wypuszczeniem papugi należy się upewnić, że wszystkie kable w których przepływa prąd są odpowiednio zabezpieczone lub schowane. Chwila nieuwagi i papuga może zacząć obgryzać taki kabel, przegryzienie go może skutkować porażeniem, które może doprowadzić do śmierci naszego pierzastego przyjaciela.

Z doświadczenia wiem, że papugi po wypuszczeniu szukają sobie różnego zajęcia. Wszystko je ciekawi. Gdy patrzymy są wysoko na szafie, a nie wiadomo kiedy znajdują się już na podłodze i rozrabiają.

Kable na podłodze można pochować w specjalne plastikowe peszle, których papugi nie przegryzą.

Klawiatury!

Jeżeli mówimy o rozrabianiu to papugi szczególnie upodobały sobie wyrywanie klawiszy z klawiatur. Nie ma nic zabawniejszego dla nich, niż przeszkadzanie nam gdy się uczymy czy pracujemy przy komputerze. Rudosterka “Paco” potrafiła wyrwać mi kilka klawiszy w ciągu zaledwie paru sekund jak straciłem ją z oczu.

Miejsca gdzie papuga może wpaść lub się skaleczyć

Czasami się zdarza, że w pokoju mamy niebezpieczne miejsca w jakie papuga może wpaść. Może to być szczelina pomiędzy szafą a ścianą lub miejsce za grzejnikiem. Takie miejsca musimy zabezpieczyć w taki sposób, aby papugi się tam nie dostały.

Innym problemem mogą okazać się ostre przedmioty znajdujące się w pokoju. Papuga lecąc i lądując – szczególnie podczas jednych z pierwszych lotów, gdy jeszcze nie zna dobrze pomieszczenia może wylądować w losowym miejscu. Musimy wszystko brać pod uwagę i wszystkie takie miejsca zabezpieczyć.

Szkodliwe rośliny

Wiele roślin i kwiatów jakie mamy w domu jako ozdoba jest szkodliwych dla papug. Takie rośliny po zjedzeniu przez papugę mogą powodować szereg problemów. Np. biegunki, zatrucia czy podrażnienia błon śluzowych. Najbezpieczniej jest pozbyć się wszystkich kwiatów z pokoju w którym ma latać papuga.
Wystarczy chwila nieuwagi, aby papuga skubnęła kawałek kwiatka. Nie jesteśmy w stanie upilnować papugi w żaden sposób.

Poprzedni

Jak postępować z papugą w pierwszych dniach w nowym domu?

Następny

Jak rozpoznać, że papuga jest chora? Oraz pierwsza pomoc!

Paweł Kopeć

Zakochany w papugach, szczególnie upodobałem sobie nimfy w mutacjach. W mojej hodowli można spotkać aktualnie również inne papugi. W przyszłości chciałbym mieć własne „Ranczo” z różnymi zwierzętami.