Ile kosztuje nimfa i jej utrzymanie w 2023 roku?

  • Paweł Kopeć
  • 03.12.2021

Koszt samej nimfy zależy od wielu zmiennych, które mają wpływ na końcową cenę. Te kryteria to między innymi:

  • czy papuga jest ręcznie karmiona czy wychowana przez rodziców
  • mutacja papugi
  • z jakiej hodowli pochodzi
  • pory roku
  • dostępności na rynku

Jak widzisz jest tu 5 rzeczy, które mogą mieć wpływ na cenę papugi. Upraszczając temat można powiedzieć, że jesteśmy w stanie kupić papugę od 50 do 300zł.
Moim zdaniem najważniejszym punktem na tej liście jest to z jakiej hodowli pochodzi nimfa. W Polsce nie ma zarejestrowanych hodowli i tak naprawdę każdy kto rozmnoży nimfy może się takim hodowcą nazwać. Jednak możemy zweryfikować w jakich warunkach ten człowiek ma papugi, czym je karmi oraz jakie ma pojęcie o papugach.
Osobiście polecam szukać papug wśród świadomych hodowców u których widać, że posiadają wiedzę, dbają o papugi oraz potrafią odpowiedzieć dlaczego rozmnożyli akurat te dwie nimfy, które wydały na świat małe papugi.

Samiec srebrny dominujący podczas lęgów

Jaka papuga jest najdroższa?

Jeżeli chodzi o nimfy najdroższymi mutacjami w Polsce, są te najtrudniej dostępne. Najdroższą mutacją w Polsce jest mutacja creamface, która kosztuje od 1000 do 1500zł za jedną papugę. Na drugim miejscu jest mutacja srebrna dominująca, gdzie koszt papugi może wachać się od 300 do 500 złotych.

Warto wziąć pod uwagę to, że w tej chwili są to „białe kruki” i papugi raczej trudno dostępne w polsce, dlatego ich cena jest taka wysoka. Dla normalnej osoby, te papugi niewiele różnią się od bardziej pospolitych mutacji.

Ile kosztuje biała nimfa?

Chciałem wyróżnić jeszcze białe papugi tzw. „albinosy”. Które przez to, że są całe białe z czerwonymi oczami przez wielu są uważane za najpiękniejsze. Dla mnie też białe nimfy są wyjątkowe na swój sposób.
Cena za białą nimfę może wynosić od 100 do 200zł. Wszystko w zależności od miejsca w którym ją kupimy. Warto szukać ludzi z pasją oraz z wiedzą. A wybierając konkretną papugę sugerować się czystością hodowli oraz stanem wizualnym papużki.

Ile kosztuje papuga w sklepie zologicznym?

Dużo. I na tym mógłbym zakończyć to pytanie. Jednak bardzo dużo osób decyduje się na kupno zwierząt w sklepach zoologicznych. Moim zdaniem nie powinniśmy kupować żadnych zwierząt tam.
Jednak odpowiadając precyzyjnie na pytanie. Zwykła nimfa, która potrafi u hodowcy kosztować 100zł, w sklepie kosztuje od 300 do 600 złotych. A wszystko przez to, że sklep musi narzucić swoją marżę.
Nie polecam kupowania zwierząt w sklepach zoologicznych!

Ile żyją papugi nimfy w domu?

Samiec papugi nimfy w domu

Rozmyślając o papugach musimy brać pod uwagę, że to zwierzęta długowieczne. Nimfy w dobrych warunkach mogą żyć kilka, a nawet kilkanaście lat. Nie raz słyszę o przypadkach około 30 letnich papug. Oczywiście to już „staruszkowie”, ale papuga posiadająca dobre geny oraz taka, o którą się dba. Może przeżyć naprawde wiele lat.

Ile kosztuje utrzymanie papugi nimfy?

Utrzymanie parki nimf jest również zależne od kilku zmiennych:

  • jaką wybierzesz karmę
  • czy będziesz podawać kiełki
  • czy będziesz podawać warzywa i owoce

Na przykładzie mojej hodowli można powiedzieć, że parka nimf dziennie zjada:
50g mieszanki ziarna – obecnie podaję moją autorską mieszankę. Jej skład znajdziesz w ikonografikach.
16g kiełkującego ziarna – liczę tutaj suche ziarno, podczas kiełkowania nabiera na masie
16g warzyw i owoców

Jak widzisz nie są to duże ilości. Cenę każdy musi policzyć już pod siebie, w zależności co dokładnie będziemy podawać to ta cena będzie się zmieniała. Możemy zaokrąglić cenę i przyjąć, że jest to 2-3złote dziennie. Więc w porównaniu do zakupu papugi za 200zł oraz klatki za 300zł. Cena utrzymania jest stosunkowo niska.

Poprzedni

Najlepsza karma dla nimf!

Następny

Jak postępować z papugą w pierwszych dniach w nowym domu?

Paweł Kopeć

Zakochany w papugach, szczególnie upodobałem sobie nimfy w mutacjach. W mojej hodowli można spotkać aktualnie również inne papugi. W przyszłości chciałbym mieć własne „Ranczo” z różnymi zwierzętami.