Bezpieczne drzewa na żerdzie

 • Paweł Kopeć
 • 14.08.2018

Dobór odpowiedniego drzewa na żerdzie jest bardzo istotnym aspektem w wyposażeniu klatki. Dbając o zdrowie naszych podopiecznych powinniśmy robić żerdzie tylko z bezpiecznych drzew, ponieważ inaczej możemy zaszkodzić ptakom. Dodatkowo żerdzie pomagają papugom ścierać pazurki i dziób. A także stanowią niezłą zabawę, gdy ptak może obdzierać je z kory.

 

Lista bezpiecznych drzew i krzewów:

 • brzoza
 • grusza
 • jabłoń
 • klon
 • leszczyna
 • osika
 • porzeczka
 • topola
 • wierzba

 

Wiedząc jakich bezpiecznych drzew i krzewów możemy użyć, warto zróżnicować grubość poszczególnych gałązek w naszej klatce. Warto zwrócić uwagę, że grubość powinna być zależna od wielkości papugi. Dla nimf powinniśmy zastosować żerdzie o grubości od 12mm do 20mm. Żerdzie nie powinny być za cienkie, ponieważ papuga będzie trzymała się żerdzi nie za pomocą pazurków tylko palców – przez co może nie ścierać pazurków i w końcu mogą przerosnąć. Drugą skrajnością jakiej należy ominąć jest zbyt gruba żerdka, która może spowodować uszkodzenia mechaniczne. W klatce naszej papugi powinniśmy zamieścić kilka żerdzi o różnej grubości, tak aby papuga sama mogła wybrać co w danej chwili jej najbardziej odpowiada.

Powyżej przedstawiłem listę bezpiecznych drzew i krzewów, jakie nadają się na żerdki dla papug. Nie bez powodu wielu hodowców i posiadaczy papug popiera naturalne żerdki, ponieważ mają wiele zalet. A także są o wiele lepsze od tych, które możemy kupić.

WAŻNE: Nie można stosować plastikowych żerdzi, a także z nakładkami do „ścierania pazurków”. Jeżeli chodzi o plastikowe żerdki ich głównym minusem jest to, że nie wspomagają ścierania pazurków a także trudno znaleźć taką o odpowiedniej grubości. Jeszcze większym nieporozumieniem jest wybór nakładek do ścierania pazurków. Oprócz ścierania pazurków niszczą dodatkowo stopy ptaka.

 

Przed włożeniem żerdzi do klatki trzeba ją odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy oczyścić ją z wszystkiego co się na niej może znajdować, a także dodatkowo wyparzyć w gorącej wodzie. W zależności od długości żerdzi można wyparzyć je w garnku lub w wannie. Po wyschnięciu możemy bez problemu włożyć żerdkę do klatki. Aby dać papudze wymagany komfort warto umieścić w klatce minimum dwie żerdki po przeciwnych końcach klatki – tak, aby w razie możliwości papuga mogła przelecieć z jednej na drugą. Oczywiście ważna jest też odpowiednia wysokość, ponieważ należy pamiętać, że papugi wolą przebywać w górnej części klatki niż dolnej (chociaż nimfy mają tendencję do schodzenia na dno klatki). Na wysokości żerdek powinniśmy dać miski na wodę i ziarno, tak aby papuga miała bezproblemowy dostęp.

 

Poprzedni

Papuga nimfa jaka cena?

Następny

Jaka klatka dla nimfy?

Paweł Kopeć

Zakochany w papugach, szczególnie upodobałem sobie nimfy w mutacjach. W mojej hodowli można spotkać aktualnie również inne papugi. W przyszłości chciałbym mieć własne „Ranczo” z różnymi zwierzętami.