Papuga nimfa jaka cena?

  • Paweł Kopeć
  • 14.08.2018

Wiele osób decydując się na nimfę zadaje sobie pytanie jak jest cena nimfy i gdzie ją najlepiej kupić. Tak naprawdę cena uzależniona jest od wielu zmiennych. Poniżej przedstawię moim zdaniem 3 najważniejsze czynniki, które wpływają na cenę papugi. Jestem przekonany, że dzięki temu wpisowi będziecie w stanie wybrać odpowiednie miejsce na zakup papugi, a także będziecie mieli podstawowe pojęcie w kwestii cen nimf. Częstym wpisywanym hasłem w Google jest „Papuga nimfa jaka cena?” – dzisiaj przybliżę ten temat.

Mutacja nimfy

Mutacja nimfy jest to bardzo istotny czynnik, który wpływa na cenę. Przy wolierowych papugach cena może wahać się od 50 do 110zł. Mówimy oczywiście o najbardziej popularnych mutacjach w Polsce. Przedstawię orientacyjne ceny jakie możemy spotkać chcąc kupić daną mutację:

  • naturalna – 50zł
  • perłowa, cynamonowa – 60zł
  • lutino, szek – 70zł
  • białogłowa – 80zł
  • białogłowa lutino (albinos – cała biała) – 110zł

Oczywiście cena może wzrosnąć jeżeli z daną mutacją są jakieś inne kombinacje. Np. nimfa o mutacji: białogłowa perłowa cynamonowa szek może kosztować nawet 100zł – a jak jest szczególnie piękna możemy zapłacić za taką jeszcze więcej. W przypadku rzadkich mutacji musimy zapłacić od 150 do 200zł za sztukę.

W wpisie na temat mutacje nimf, możecie zobaczyć jak poszczególne mutacje wyglądają.

Ręcznie karmiona vs papuga z woliery

Ręcznie karmione nimfy są o wiele droższe od tych z wolier, ponieważ od młodego wieku są przyzwyczajane do obecności człowieka właśnie poprzez ręczne karmienie. Taka nimfa, gdy tylko trafi do nowego domu od razu jest „gotowa”, a nowy właściciel nie musi spędzać wielu dni na jej oswojenie. Cena ręcznie karmionych nimf też może być zróżnicowana od mutacji, a także sposobu wykarmiania. W internecie jest wiele osób ogłaszających się z ręcznie karmionymi papugami – w różnych cenach. Warto przed kupnem zadać takiej osobie kilka pytań o papudze i sposobie jej karmienia. Nie koniecznie warto oszczędzać kilkanaście złotych, ponieważ możemy kupić ptaka źle karmionego – co może mieć przełożenie na papugę w przyszłości.

Ręcznie karmione nimfy możemy spotkać od 120 do 250zł. Jednak jak zwykle przy wyborze pupila cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem. Najważniejsze jest, aby kupić zdrowego ptaka.

Stopień oswojenia

Często możemy spotkać się, że oswojone papugi mają większą cenę. Sprawa wygląda podobnie jak z ręcznie karmionymi papugami, różni je tylko cena. Oswojone nimfy są sprzedawane w granicy 100-180zł. Cena nie koniecznie dorównuje ręcznie karmionym nimfom, ponieważ wiele osób woli kupić młodego ptaka. Papuga z drugiej ręki często budzi pewne wątpliwości np. możemy trafić na papugę po przejściach.

Gdzie kupić nimfę?

Znając mniej więcej cenę za jaką możemy kupić nimfę musimy zdecydować, gdzie ją kupimy. Najlepszym możliwym wyborem jest zakup papugi prosto od hodowcy, ponieważ możemy dowiedzieć się wszystkiego o ptaku, a także o warunkach w jakich ten hodowca trzyma swoje papugi. Możemy również od takiej osoby sporo się nauczyć, ponieważ niewątpliwie zawiera dużo więcej doświadczenia. Jednak i tutaj warto dobrze wybrać hodowcę od którego kupimy papugę. Niestety coraz więcej ludzi trzyma papugi w koszmarnych warunkach. Tacy pseudohodowcy są nastawieni przede wszystkim na zyski, a nie na dobro ptaków. Warto szukać hodowcy pasjonata, który zapewnia swoim papugom odpowiednie warunki do życia.

Innymi miejscami w jakich możemy kupić papugę są:

  • sklepy zoologiczne – sprawa ma się podobnie jak z pseudohodowcami. Nie znamy historii ptaka, a często sprzedawcy nie są w stanie nam nic ciekawego o nim powiedzieć. Dodatkowo warunki w jakich przebywają te papugi są koszmarne. A cena dwa razy większe niż u hodowcy
  • giełdy – tutaj sprawa też nie jest taka oczywista jak mogłaby się wydawać. Ja z ptakami z giełdy mam złe skojarzenia, ponieważ przyprowadziłem do swojego domu chorobę (jednak udało się wyleczyć ptaki). Często jest tak, że na giełdzie znajdujemy ostatki hodowlane – czyli takie papugi, które zostały hodowcom, bo ich nikt nie chciał.

Reasumując kupujcie papugi tylko od hodowców pasjonatów. Najlepiej jakbyście mieli możliwość odwiedzenia takiego hodowcy osobiście.

Poprzedni

Weterynarze dla papug

Następny

Bezpieczne drzewa na żerdzie

Paweł Kopeć

Zakochany w papugach, szczególnie upodobałem sobie nimfy w mutacjach. W mojej hodowli można spotkać aktualnie również inne papugi. W przyszłości chciałbym mieć własne „Ranczo” z różnymi zwierzętami.