Samemu mieszam ziarna dla moich nimf od 3/4 lat. Wtedy uważałem, że mieszanka ziaren zrobiona samodzielnie wyjdzie taniej niż gotowa, którą mógłbym kupić. Byłem na etapie posiadania dwóch nimf i karmienia ich 1 kilogramowym opakowaniem dla nimf z Vitapolu. I faktycznie było taniej! Skład mieszanki znalazłem na nieistniejącym już forum o papużkach falistych od użytkownika – zuzel. Mam nadzieję, że dobrze pamiętam – Pozdrawiam 🙂
Wtedy skład mieszanki różnił się od tej, którą obecnie „sam” skonstruowałem. Jako główne ziarno wybija się u mnie – kanar, który stanowi aż 45% mieszanki. Jest to ziarno polecane dla papug, ponieważ najbardziej im smakuje. Mozga kanaryjska jest również bogata przede wszystkim w białko, węglowodany i w niewielkim stopniu w tłuszcze.
Skoro wiecie czym kierowałem się kiedyś, warto wspomnieć dlaczego robię to teraz. Nie kierują mną teraz pobudki finansowe, bo koszt wychodzi podobny jakbym miał kupić gotową 20kg mieszankę – nie no, aby być szczerym jest taniej 20/30zł. Dzisiaj daję papugom to co dla nich najlepsze. Od dawna istniała dyskusja w „polskim świecie papuzim” na temat jakie ziarna powinna dostawać taka papuga jak nimfa. Przeważał oczywiście kanar, taka mieszanka powinna zawierać od 30% do 50% kanaru, dużą część powinno stanowić proso (czerwone, zielone, żółte, białe, japońskie). Mam dostęp do wszystkich 5 rodzajów prosa, więc dla urozmaicenia moja mieszanka zawiera po trochu każdego.
Pozostałe ziarna również zostały dobrane ze względu na różnorodność i na to co mogą dać moim papugom. Np. Kardi zawiera witaminy z grupy E i B. Witamina E jest odpowiedzialna między innymi za „płodność” – uproszczając to do jednego słowa.
Łącząc taką mieszankę z warzywami i owocami, dostarczamy naszym papugom wszystkiego co im potrzebne. Oczywiście nie możemy zapominać o kondycji fizycznej ptaków, aby nie były zbytnio otłuszczone. Zdrowe i w dobrej kondycji ptaki to powinien być cel numer 1 wszystkich hodowców i posiadaczy papug. Jeżeli dbamy o nasze zwierzęta odpłacają nam tym co najlepsze. Miłością, zaufaniem a także… udanymi lęgami!
20kg tej mieszanki kosztuje mnie 73zł. Potrzebne ziarno zamawiam w internetowym sklepie, oferującym ziarna. Nie będę im robił reklamy, zainteresowani na pewno znajdą… 🙂
Postanowiłem zrobić sesję zdjęciową ziaren, ponieważ nie każdy wie jak dane ziarno wygląda. Możecie teraz przejrzeć mieszanki ziarna podawane swoim ulubieńcom i samodzielnie zbadać co wchodzi w ich skład.
Wystarczy, że weźmiecie szklankę swojej mieszanki i rozdzielicie ziarno. Wtedy orientacyjnie można określić co zawiera dana mieszanka. Musicie pamiętać, że ziarno to podstawa, jednak w diecie papug nie może zabraknąć warzyw, owoców czy sepii.
Jako że moja hodowla liczy blisko 30 nimf, muszę kupować i przechowywać większe ilości ziarna. Przykładowo teraz kupiłem 100kg ziarna z którego zrobiłem mieszankę. Trzymając ziarno w „otwartej” formie, np. w worku mając trochę pecha nabawimy się robali w mieszance jak i w domu. Najlepiej w takim razie wszystko trzymać w zamkniętym szczelnie pudełku, beczce itp. Ja do swojego użytku kupiłem dwie 70L beczki do kiszenia kapusty, które jak do tej pory sprawdzają się znakomicie. Beczka w pokrywie ma gumkę uszczelniającą, więc możemy być pewni że żadne robactwo się nie wciśnie. Koszt takiej 70L beczki to ok 100zł.
Dla osób, które posiadają mniejsze ilości ziarna można użyć plastikowych pojemników na żywność.
Dla mniejszej ilości papug prawdopodobnie mieszałbym w małym wiaderku, ale jak pomieszać 100kg ziarna? Z pomocą przychodzi mi.. betoniarka! Tak, właśnie dobrze czytacie. Mamy betoniarkę, która kiedyś była używana do mieszania paszy dla świnek. Nigdy nie była używana do piachu czy cementu. Można powiedzieć, że jest nieskazitelna. Dzięki niej mieszanie odbywa się bardzo szybko. Wsypuję ziarno i ciągle betoniarka mi miesza. Patrząc jak na efekt końcowy jestem zadowolony. Czasami słonecznik podskakuje do góry bo jest lekki, jednak i na to jest recepta. Wystarczy ziarno pomieszać chwilę ręką. Później całość wsypuję do beczki.
Jeśli chodzi o domowe sposoby mieszania, można wykorzystać do tego wagę kuchenną i odmierzać sobie ziarna na kilogramowe porcje mieszanki. Czyli 450g kanaru, 70g sorga czerwonego, 60g prosa czerwonego itp. Można to popakować sobie w takie małe porcje lub później całościowo wymieszać. Przy mieszaniu mniejszej ilości ziarna mamy większe prawdopodobieństwo że 1kg mieszanki będzie zawierał przybliżone % ziaren.
Wyżej podałem procenty, ale rozumiem że niektórym może nie chcieć się liczyć lub boją się pomyłki. Dlatego stworzyłem specjalnie kalkulator, który pomaga mi wyliczać ile mam zamówić ziaren, aby uzyskać potrzebne ilości. Ja również korzystam z tego narzędzia, uwielbiam automatyzować sobie pracę. Wprowadziłem również ceny z sklepu internetowego z którego kupuję ziarno. Możecie sami wyliczyć zapotrzebowanie ziarna na swoją mieszankę. Jak dostać plik, który pomoże Wam wyliczyć ilość potrzebnej karmy? NIC PROSTSZEGO!
Wystarczy, że podasz swoje imię i maila, a na podanego maila automatycznie wyślemy do Ciebie plik excel, w którym możesz wpisać swoje wartości zapotrzebowania karmy. A skrypt wyliczy dla Ciebie ile musisz zamówić poszczególnego ziarna! Proszę Was o podanie maila, aby w przyszłości móc wysyłać Wam interesujące rzeczy, które dzieją się w Hodowli Nimf. Np. pojawienie się nowych młodych na sprzedaż, lub ciekawe artykuły. Więc pobierając kalkulator zgadzacie się na wysyłanie w przyszłości maili do Was – ale spokojnie nie będzie spamu! 🙂
Na maila, którego podacie w poniższym formularzu dostaniecie wiadomość, która wymaga potwierdzenia. Sprawdzamy tak, czy podaliście prawdziwego maila, czy może kogoś obcego. Jak go potwierdzicie to powinniście po chwili dostać kolejnego maila z kalkulatorem 🙂
PS. Musicie uważać, bo maile mogą wylądować w SPAMie, więc spójrzcie jeszcze tam. Gdyby kalkulator nie dotarł do Was w ciągu godziny, dajcie mi znać – postaram się pomóc.
Zapewne wielu z Was chciałoby się dowiedzieć jak ten kalkulator wygląda. A wygląda on tak:
W zielone pole wpisujemy ile kilogramów ziarna mieszanki chcemy uzyskać, klikamy ENTER i skrypt nam wylicza zapotrzebowanie 🙂
Mam nadzieję, że artykuł okazał Ci się pomocny i wyniesiesz z niego same korzyści, oraz zobaczysz jak to odbywa się u mnie. Bardzo dziękuję Ci za poświęcony czas. Proszę o udostępnienie tego artykułu jeżeli okazał się pomocny. Da mi to większą motywację do tworzenia większej ilości takich treści.
Koniecznie podzielcie się informacją czym sami karmicie swoje papugi!