Zapisy na ręcznie karmione papugi czerwiec 2019

  • Paweł Kopeć
  • 28.05.2019

Witam Cię drogi czytelniku bardzo serdecznie!

Trafiłeś na ten wpis prawdopodobnie dlatego, że chcesz mieć ręcznie karmioną, oswojoną papugę w swoim domu. W tym wpisie przedstawię jak ten proces dokładnie odbywa się w naszej Hodowli Nimf. Wpis jest pisany 27 maja i będzie dotyczył najbliższych lęgów, napiszę dokładnie jakie pary spodziewają się już młodych – pierwsze młode powinny wykluć się już 2 czerwca! Więc zostało już nie dużo czasu, aby zarezerwować malucha dla siebie. Zapraszam do czytania.

U jakich par wyklują się TERAZ młode?

Wielu z Was pytając się mnie o młode papużki, ma określone wymagania co do wyglądu lub płci – albo tego i tego 🙂 Nie ma co się dziwić, skoro taka nimfa to przyjaciel na lata.

#12 T-Bag&Isabell

Ile jajek:
4

Kiedy wyklucie:
od 04.06.2019

Co sądzę o tej parze?
Obie papugi są nowe w mojej hodowli, zestawiając tę parę chciałem otrzymać naturalnie ubarwione nimfy. Niestety nie znam dokładnych mutacji samczyka, więc nie jestem w stanie stwierdzić co jeszcze skrywa. Te lęgi pokażą co jeszcze ma. Naturalnie ubarwione papugi są zazwyczaj większe od niektórych mutacji.

Jakie młode wyjdą po nich?
Jak wspomniałem nie jestem pewien do końca ukrytych genów samczyka, jednak jak mogę w tej chwili ocenić że powinny pojawić się młode podobne do samczyka (papuga po lewej) czyli szeki i naturalnie ubarwione ptaki.


#8 Kropek&Agatka

Ile jajek:
1

Kiedy wyklucie:
09.06.2019

Co sądzę o tej parze?
Ze względów wizualnych mogą wyjść po tej parze bardzo ładne ptaki. Czyli połączenie samca i samicy – żółta papużka z pomarańczowymi polikami z małą ilością plamek na ciele. I tego po nich oczekuję. Niestety na 6 jajek tylko jedno jest zalężone. Samczyk jest młody i jak widać dopiero się „uczy” co i jak. Mam nadzieję, że kolejny lęg będzie już o wiele lepszy. Samczyk wygląda o wiele lepiej niż na zdjęciu wyżej, u mnie odżył. Jakość jego piórek się znacząco poprawiła.

Jakie młode wyjdą po nich?
Młode wyjdą podobne do rodziców. Z połączenia tak mocnych szeków, oczekuję jeszcze mocniejszego szeka 🙂 czyli tak jak wyżej napisałem. Żółta papużka z śladowymi plamkami na ciele.


#10 Scofield&Oliwka

Ile jajek:
6

Kiedy wyklucie:
od 02.06.2019

Co sądzę o tej parze?
Najlepiej zapowiadająca się para podczas tych lęgów. Mają aż 6 jajek, wszystko doskonale się rozwijają. Chociaż dzisiaj jedno jajeczko podczas kontroli budki samiczka nadepneła… Zobaczymy, jestem dobrej myśli że coś się z niego wykluje.

Jakie młode wyjdą po nich?
Młode po tej parze będą podobne do rodziców. Czyli białogłowe szeki perłowe z mocno zredukowanymi plamkami na plecach.


#3 Arturek&Freja

Ile jajek:
5

Kiedy wyklucie:
od 03.06.2019

Co sądzę o tej parze?
Większość w tym i ta para pierwszy raz będzie miała młode w takiej kombinacji. Na pewno młodzież po Arturku to są duże i zdrowe nimfy. Więc jak ktoś nie chce mieć małej kruszynki warto przyjrzeć się tej parze.
Kolejną zaletą tej pary jest to, że młode jak niżej przeczytacie mają mutację bladogłową. Jest to rzadko spotykana mutacja. Więc jeżeli chcecie mieć rzadką nimfę to doskonała okazja 🙂

Jakie młode wyjdą po nich?
Wszystkie młode po tej parze będą miały mutację bladogłową (pastelface). Będą nimfy:

  • lutino bladogłowe (podobne do Freji)
  • perłowe bladogłowe
  • bladogłowe

Mutacja bladogłowa polega na tym, że żółte kolory i pomarańczowa plamka jest lekko rozjaśniona. Nie ma takiego intensywnego koloru. Jedni mogą nie zauważyć różnicy, natomiast inni jak chcą mieć ładną nimfę z tą mutacją na pewno spodoba im się ona 🙂
Nie wiem czy młode po tej parze będę chciał wykarmiać, więc proszę o kontakt osoby naprawdę zdecydowane.


#4 Jose&Sansa

Ile jajek:
4 (aktualnie, ale donoszą)

Kiedy wyklucie:
od 11.06.2019

Co sądzę o tej parze?
Parki nie rozdzielałem po ubiegłym roku lęgowym, ponieważ bardzo fajnie się spisują. Obecnie mają 4 jajka wszystko wskazuje na to, że wszystkie zalężone. Ta parka rozpoczęła lęgi później, więc na młode trzeba troszkę dłużej poczekać. Ale warto!

Jakie młode wyjdą po nich?
Polecam zajrzeć do zdjęć z poprzednich lęgów. Miały mniej jajek niż w tym roku, jednak można zobaczyć jak te młode wyglądają 🙂 W tym roku będą wyglądały bardzo podobnie: link do zdjęć


#6 Greyjoy&Cleo

Ile jajek:
4

Kiedy wyklucie:
od 04.06.2019

Co sądzę o tej parze?
Tak jak parki wyżej, tak i tej nie rozdzielałem po tamtym roku (i poprzednim). Uważam, że to najlepsza para lęgowa w mojej hodowli. Zaraz po wykluciu młodych mogę rozpoznać płeć młodziaka, więc nie potrzebne są badania DNA! Dodatkowo, młode po nich wychodzą śliczne! Ale o tym niżej.

Jakie młode wyjdą po nich?
Nie będę rozpisywał się jakie młode po nich wychodzą – zobaczcie sami link do galerii. Samiczki są białogłowe szeki cynamonowe, a samczyki białogłowe szeki. Po prostu piękne!


Ile kosztuje nimfa ręcznie karmiona?

Ręcznie karmione nimfy u mnie w hodowli kosztują 200zł. W przypadku rzadszych mutacji jak (bladogłowa, srebrne, płowe, żółtolice) cena jest do ustalenia. Jednak te nimfy tutaj podane (oprócz Arturek&Freja) to koszt 200zł.

Ile trzeba czekać na papużkę?

Nimfy wypuszczam od siebie jak są w pełni samodzielne. Zazwyczaj jest to 9-10 tydzień ich życia.

Jak odbywa się proces ręcznego karmienia u mnie?

Pewnie jesteście ciekawi jak to się u mnie odbywa. W tym roku młode będę zabierał zaraz po obrączkowaniu, będzie to około 10 dzień ich życia. Do ręcznego karmienia zabieram na raz kilka młodych, aby później mogły się lepiej socjalizować z innymi papugami, oraz aby nie zapominały że są papugami. Dlaczego nie zabieram ich wcześniej? Aby rodzice mogli sami pokarmić i „przekazać” im florę bakteryjną, której ptaszki nie będą miały gdybym je karmił ręcznie od razu.
Maluchy, które zabieram umieszczam w specjalnie przygotowanym odchowalniku/inkubatorze. Mają tam odpowiednie warunki i temperaturę. Później karmię je kilka razy dziennie specjalistyczną karmą firmy Kaytee Exact. Nie bawię się w samodzielnie przygotowywane „wynalazki”, bo takie karmienie mogłoby zabić lub poważnie uszkodzić maluszki. Stawiam na profesjonalną mieszankę.
Gdy młode nimfy będą zbliżały się do wieku ok. 5 tygodni jest to czas kiedy powinny wychodzić z budki. Jak będą bardzo ciekawskie przeniosę je do przestronnej klatki, gdzie poznają już smak wody, mieszanki ziaren, warzyw, owoców i zieleninki 🙂
Wtedy zaczyna się proces mocnego oswajania i socjalizacji papug. Oczywiście, jeżeli będziecie chcieli dodam Was do specjalnej grupy, gdzie będę kilka razy w tygodniu robił aktualizację 🙂
Po pewnym czasie oswajania, będę mógł już ocenić charaktery poszczególnych papużek.

Jak odebrać papużki?

Istnieją 3 sposoby odebrania papużki. Rozpiszę wszystkie:

  • odbiór osobisty – zawsze bardzo miło jest jak ktoś może przyjechać i osobiście malucha odebrać. Wtedy możemy porozmawiać o papużce i wymienić się doświadczeniem
  • wysyłka – jednak większość z Was mieszka daleko i ta odległość przeszkadza odebrać osobiście. Od kilku lat mam sprawdzoną metodę wysyłki ptaków na warunkach szczególnych – kiedyś opiszę jak to dokładnie się odbywa. Jedno jest pewne, maluchy dochodzą całe i zdrowe. I niemal od razu interesują się nowym domem 🙂 Koszt wysyłki to 40zł
  • dowóz – istnieje możliwość dowozu papużki przeze mnie, oczywiście w niewielkiej odległości. Kwestia dogadania. Chociaż jak mam młode do karmienia, czasami nie ma nawet godzinki na wyrwanie się. Zobaczymy!:)

Jak odbywa się rezerwacja

Po pierwsze. Już teraz możecie wybrać młode z tych par, które zaczną się w czerwcu kluć i zarezerwować sobie. Ważne aby złożyć rezerwację na konkretnego „młodego” zanim skończy 10 dni
Po drugie. Jak wybierzecie już ptaszka, wpłacacie 50% zaliczki na początku a ostatnią część u kuriera przy odbiorze. Jednak można od razu całość wpłacić
Po trzecie. Czekacie na maluszki, dostajecie fotki i po 10 tygodniach maluch jest u Was!

Podsumowanie.

Mam nadzieję, że rozjaśniłem Wam jak teraz się to będzie odbywało. Jeżeli macie pytania zapraszam do kontaktu. W chwili obecnej tylko powyższe pary mają jajka, na pozostałe musimy poczekać. Niby coś się dzieje, jednak jajek nadal nie ma. Być może papużki w pozostałych klatkach nie są jeszcze gotowe do dania potomstwa 🙂 więc możecie poczekać jeżeli bardzo chcecie, lub wybrać jednego z tych maluchów które się teraz będą kluć 🙂
Ważne jest to, żeby zdecydować się na malucha zanim skończy 10-14 dni. Później niby też można odkarmiać, jednak zauważyłem że najlepiej oswajają się młodsze ptaszki.

BONUS. Galerie z ubiegłego roku!

Wkrótce dodam 🙂

Zapraszam do rezerwacji, wystarczy napisać do mnie na PWHODOWLA NIMF

Poprzedni

Podsumowanie lęgów nimf 2019 – I tura

Następny

Budki lęgowe dla nimf. Inne cz. 3

Paweł Kopeć

Zakochany w papugach, szczególnie upodobałem sobie nimfy w mutacjach. W mojej hodowli można spotkać aktualnie również inne papugi. W przyszłości chciałbym mieć własne „Ranczo” z różnymi zwierzętami.