Jaka klatka dla nimfy?

  • Paweł Kopeć
  • 13.08.2018

Jednym z pierwszych zasadniczych pytań przy zakupie pierwszego towarzysza jest: Jaka klatka dla nimfy? W internecie można się spotkać z wieloma informacjami na ten temat. Ja zbiorę wszystkie wartościowe i zamieszczę je w poniższym artykule. Mam nadzieję, że pomogą wielu nowym osobom zaczynającym z nimfami.

Istnieje wiele czynników przy doborze odpowiedniej klatki dla nimfy. Najważniejszym jest jak często będziecie wypuszczać papugę z klatki? Zakładam, że jako miłośnicy ptaków klatka posłuży Waszym pupilom jako sypialnia, a one większość czasu będą spędzać poza klatką. W praktyce nie istnieje odpowiednia klatka dla nimf w której miałaby spędzić całe życie. Jedne z największych klatek na polskim rynku mają rozmiar: 100cm x 50cm x 100cm. Co prawda nimfa przefrunie z jednego końca na drugi – jednak jaki jest sens tak męczyć ptaka? Więc poniższy tekst zakłada, że Wasza nimfa będzie wypuszczana codziennie na wolne loty, co pozwoli jej zapewnić dobrą kondycję.

Rozmiar

Zakładając, że będziecie wypuszczać swoje nimfy codziennie minimalnym rozmiarem powinna być klatka o wymiarach 80x50x80. Nie ma co się oszukiwać, że w takiej klatce papuga mogłaby spędzać całe dnie i zachowałaby doskonałą kondycję fizyczną. Jednak takie wymiary są wystarczające, aby zmieścić w niej wszystkie potrzebne rzeczy. Często powtarzanym hasłem jest:

„Nie istnieją idealne wymiary klatek dla ptaków, im większa tym lepsza.”

Trudno z takim przekazem się nie zgodzić. I ja podpisuje się pod nim obiema rękami.

Kształt

Warto zwrócić również uwagę na kształt kupowanej klatki. Na rynku istnieje wiele ładnie wyglądających klatek – jednak zawsze ładnie znaczy dobrze? Zacznijmy od wyjaśnienia co tak naprawdę oznacza to „ładnie”. Oznacza to nie mniej nie więcej niż wszystkie zdobienia jakie posiada klatka np. zaokrągloną górę, wieżyczki czy inne nieregularne kształty. Ważne, aby wybrana przez Was klatka miała płaski dach. Pozwoli to dodatkowo urządzić na klatce np. plac zabaw dla papugi – czyli takie miejsce, gdzie papuga będzie mogła aktywnie spędzać czas poza klatką.

WAŻNE: DLACZEGO NALEŻY UNIKAĆ OKRĄGŁYCH KLATEK?

Jaka klatka dla nimfy? Przede wszystkim nie okrągła! Chociaż dla wielu osób okrągłe klatki wyglądają ładnie i mogą być ozdobą niejednego salonu. To kategorycznie powinno się ich unikać. Kiedyś krążyła opinia, że papuga w okrągłej klatce wariuje. Prawda jest inna – okrągła klatka nie daje papudze „bezpiecznego kąta”, gdzie papuga w razie zagrożenia mogłaby się schronić. Dlatego dla komfortu psychicznego ptaka, należy takie klatki omijać szerokim łukiem. Nie wspominając, że urządzenie takiej klatki dla nimfy jest problematyczne, a zaokrąglony dach nie posiada dodatkowej przestrzeni do wykorzystania.

Jak urządzić klatkę dla nimfy?

Zakładając, że kupiliśmy idealną klatkę dla nimfy to wiele zależy od tego jak ją urządzimy – a urządzić możemy ją na wiele sposobów. Poniżej przedstawiam moim zdaniem podstawowe rzeczy, które powinny znaleźć się w każdej klatce:

  • miseczka na ziarno
  • miseczka na wodę
  • miseczka na warzywa, owoce i mieszankę jajeczną
  • żerdki do przesiadywania – sprawdź bezpieczne drzewa na żerdzie
  • sepię

Dodatkowo warto pomyśleć nad zamontowaniem klipsów do papieru, aby móc w łatwy sposób podawać papugom wszelkiego rodzaju zielonki.

Jeżeli chodzi o rozmieszczenie żerdek (drewnianych gałązek) należy umieścić je tak w klatce, aby papuga miała możliwość przelecenia z jednej na drugą. Pozwoli to na minimalny ruch papugi, gdy ta znajduje się w klatce.

Oprócz rzeczy podstawowych warto w klatce umieścić zabawki dla nimfy, aby mogła podczas przesiadywania w klatce czymś się zająć. Na rynku istnieje wiele rodzajów zabawek, kiedyś napiszę post na temat jakie zabawki używać, a których należy unikać.

Co dać na dno klatki dla nimfy?

Istnieje wiele możliwych podłoży na dno klatki jakie można zastosować. Gazety, piasek, trociny, zrębki drzewne (np. bukowe) czy podłoże z kolb kukurydzy. Warto jednak zdać sobie sprawę, że zawsze najważniejsze jest dobro naszego pupila. Dlatego wybierając podłoże na dno klatki kierujemy się następującymi zasadami:

  • gdy papuga połknie część podłoża nie może jej to zaszkodzić
  • wybieramy takie podłoże, aby można było kontrolować kupki ptaka

Z powyższego zestawu podłoży najczęściej wybieranym są gazety. Nie jest to złe podłoże przez długi czas, było stosowane przeze mnie. Według niektórych źródeł podane jest, aby nie stosować gazet, gdy posiadamy „nadmiernie” łakomą papugę. Ponieważ spożywana w dużej ilości może zaszkodzić papudze. W takim przypadku warto zamienić gazety na ręczniki papierowe.

Oba podłoża w łatwy sposób pomogą kontrolować wydalane przez ptaka odchody. Dzięki czemu będziemy mogli diagnozować i zapobiegać niektórym chorobom, których może nabawić się nasz pupil.

Na co zwrócić jeszcze uwagę podczas wybierania klatki?

  • odpowiednia odległość pomiędzy prętami klatki, dla nimf nie większa niż 1.6cm
  • poziomo ustawione pręty, aby nimfa mogła się po nich wspinać
  • warto wybierać niemalowaną klatkę, ponieważ po pewnym czasie nimfa ogryzie farbę z drutów i klatka będzie wyglądała okropnie, a także nie jest wskazane zjadanie farby przez nimfę
Poprzedni

Bezpieczne drzewa na żerdzie

Następny

Projekt wolier (klatek hodowlanych) 2018

Paweł Kopeć

Zakochany w papugach, szczególnie upodobałem sobie nimfy w mutacjach. W mojej hodowli można spotkać aktualnie również inne papugi. W przyszłości chciałbym mieć własne „Ranczo” z różnymi zwierzętami.