???? 6 rzeczy które musisz mieć zanim kupisz nimfę! Wyprawka dla papug

  • Paweł Kopeć
  • 09.08.2020

Dzisiaj napiszę Wam jak powinna wyglądać podstawowa wyprawka dla nimf. Czyli to co potrzebujemy mieć w domu zanim pojawią się u nas papugi. Jest to sześć punktów, które musimy spełnić. Bez tego nie kupujcie po prostu papugi, musicie to mieć!
Wrzucam również wersję z Youtube! 🙂

#1 Klatka dla papug

Pierwszy punkt to jest klatka, musimy te papugi gdzieś trzymać. Celowo mówię w liczbie mnogiej, ponieważ powinniśmy trzymać papugi parzyście. 

Minimalne wymiary klatki dla pary nimf to 100cm długości, 54cm głębokości i 100cm wysokości. Celowo podaje takie wymiary, ponieważ możecie taką klatkę kupić na internecie. Kosztuje ona 289zł

Jest to klatka potocznie nazywana XXL. Jest ona najtańszą klatką jeśli chodzi o stosunek ceny do wielkości, którą możecie kupić. Oczywiście za taką cenę nie możemy spodziewać się  cudów od tej klatki i ma kilka swoich minusów. Może w przyszłości napiszę Wam recenzję tego modelu. Posiadam u siebie 3 takie klatki, w tym jedną którą rozwaliły mi aleksy większe – które musiałem chwilę w takiej potrzymać. 

Za takie pieniądze nie znajdziecie lepszej klatki dla pary nimf. Oczywiście jeżeli posiadacie większy budżet, możecie pozwolić sobie na droższe klatki. Które oprócz stosownej wielkości są ładniejsze i bardziej funkcjonalne.

Jeżeli nie chcecie tej klatki bo coś by wam w niej nie pasowało. Np. jej wygląd czy cena. Postarajcie się kupić klatkę o zbliżonych wymiarach do tej. 

Warto zwrócić uwagę, aby taka klatka miała płaską górę. Bez żadnych wieżyczek czy skosów. A dlaczego? Ponieważ na płaskiej klatce możecie u góry przygotować plac zabaw dla swoich papug. Możecie go kupić lub samemu w łatwy sposób zrobić. Nimfy będą mogły spędzać na takiej klatce czas, a swoje potrzeby będą załatwiać jak to papugi – czyli pod siebie. W tym wypadku wprost do klatki. Czyli mamy kolejną korzyść! Warto taką klatkę kupić, ponieważ można ją fajnie zagospodarować

Co dać na spód klatki z papugami?
Od razu warto się zastanowić co dać na dno do takiej klatki. Wiele osób czyta różne teksty i porady. I po prostu głupieje bo tyle tego jest. Dodatkowo jak idziemy do zoologicznego, to też są tam artykuł które nie koniecznie powinniśmy dawać naszym papugom.
Np w takim sklepie możemy znaleźć piasek. A piasku nie dajemy papugom.

Najlepiej na dno klatki dać białe kartki z bloku a4 lub jakąś gazetę. Dzięki czemu w łatwy sposób możemy kontrolować kupy naszych papug oraz sprzątać. Bo jak papugi napaskudzą to po kilku dniach możemy takie kartki zwinąć i dać nowe. A raz w miesiącu zrobić im gruntowne sprzątanie wraz z myciem spodu klatki.

Tutaj podaję dwa przykłady klatek, które polecam dla parki nimf. Jeżeli macie jedną papużkę to też są minimalne wymiary dla niej. Po lewo jest klatka XL o wymiarach 100cm długości, 54cm głębokości i 80cm wysokości. Kosztuje ona 259zł. Po prawej stronie jest przedstawiona wyżej klatka XXL (100x54x100 289zł). Obie mają fajne wymiary dla parki papug. Różnią się jedynie ceną oraz wysokością.


Zrobię dla was kiedyś film z klatkami w różnych cenach. Bo nie każdego może być stać na klatkę za 259zł, tak aby wydać taką sumę jednorazowo. Dzięki czemu poznacie różne warianty cenowe, plusy i minusy takich klatek. Ale przedwszystkim musicie wiedzieć, że jak chcecie uszczęśliwić Wasze papużki to musicie spełnić ich minimalne potrzeby. Więc w takim filmie pomogę Wam wybrać odpowiednią klatkę w Waszych możliwościach finansowych. 

#2 Czym karmić nasze nimfy?

Drugim punktem jest mieszanka ziaren jaką papugom należy zapewnić. W większości sklepów zoologicznych mamy komercyjne karmy. Między innymi Vitapol. jest to droga mieszanka a jej skład jest ubogi. Ja jak kiedyś kupowałem tą mieszankę to za 1kg płaciłem chyba 15 albo 10zł. A głównie w tej karmie znajdowało się proso. Taki skład mieszanki jest ubogi dla nimf.

Mam dla was dobrą wiadomość, bo niedługo w internecie będziecie mogli kupić mieszankę ziaren mojego autorstwa, w której między innymi jest 45% kanaru oraz wiele innych ziaren, które nimfom smakują. Wiele osób miesza swoim papugom ziarna w proporcjach, które kiedyś podałem na moim blogu hodowlanimf.pl. Teraz ten skład ulepszyłem i dodatkowo nie trzeba będzie samodzielnie mieszać tego ziarna tylko dostaniemy gotowy produkt.

Dopóki go jednak na rynku nie ma, bo obecnie jest testowany. to możecie swoim nimfom podawać mieszankę Deli Nature o numerze 68. Posiada super skład bez słonecznika.
Bez słonecznika ponieważ papużki powinny mieć ograniczoną ilość nasion tłustych w swojej diecie.

Tutaj nie ma co się dłużej rozwodzić, pamiętajcie tylko że ziarno papugi muszą mieć ciągle dostępne w swojej klatce. Musicie zwrócić uwagę czy w miseczce są już plewy czy może ziarno. Bo miska może wydawać się pełna a tam wszystko jest zjedzone. Więc raz dziennie po prostu kontrolujcie stan misek waszych papużek. 

#3 Źródło wapnia dla papug – SEPIA

Trzecim ważnym punktem jest źródło naturalnego wapnia w postaci SEPII. Sepia to kość mątwy, a mątwa to jest to coś co teraz widzicie. Te zwierzątka żyją na dnie ciepłych mórz.

W sklepach zoologicznych spokojnie dostaniecie sepię. Możecie spotkać też wapienko dla ptaków. I oczywiście tego nie kupujemy, jest to ściema i chwyt marketingowy. Nie wiadomo z czego ono jest zrobione i każdy miłośnik ptaków, który już trochę doświadczył powie Wam to samo. Stawiamy na naturalną sepię.  Wapń dla papug jest potrzebny do wzrostu kości czy dla samiczek do tworzenia jajeczek. Ponieważ skorupka z jajek jest tworzona w ogólnym skrócie z wapnia. Podczas lęgów wzrasta zapotrzebowanie samiczek właśnie na wapń i wtedy bardziej skubią sepię.

Jednak sepia powinna być zawsze dostępna w klatce, bo papugi tak jak i ludzie muszą się suplementować aby w organizmie mieć potrzebne witaminy, mikro i makro elementy.
Sepia kosztuje od 2 do 5zł za sztukę. A taka jedna sepia może wystarczyć na wiele miesięcy papugom. Warto zaznaczyć że czasem z nudów nasze papugi mogą taką sepię rozwalać.

#4 Naturalne patyczki do siedzenia

Kolejnym punktem wyposażenia klatki są naturalne żerdzie. Czyli patyczki na których siedzą nasze papugi. Kupując klatki lub będąc w sklepach zoologicznych, możemy spotkać się z żerdziami tłoczonymi oraz z żerdziami plastikowymi. I niestety to są złe wybory. Jest to kolejna ściema marketingowa. Może to wygląda ładnie ale nie jest w ogóle praktyczne. A wręcz szkodzi naszym ptakom!

Przede wszystkim na takich żerdziach papuga nie może ścierać ani dzioba ani pazurów. Przez co mogą one przerastać i będzie konieczna korekta u weterynarza. A problem będzie się pojawiał.
Po co tak robić, skoro papuga może sama ścierać dziób i pazury o naturalne żerdzie. Zrobione z uciętych gałązek drzew. 

Przedstawię teraz listę popularnych drzew z których możemy zrobić patyczki do siedzenia dla naszych papug. Mamy tutaj: 

  • brzoza
  • grusza
  • jabłoń
  • klon
  • leszczyna
  • osika
  • porzeczka
  • topola
  • wierzba

Musicie brać pod uwagę że nie wszystkie drzewa nadają się na żerdzie, niektóre są niebezpieczne. Nie będę o nich mówił, aby wam nie mieszać. Więc skorzystajcie z tej listy drzew dozwolonych.

Ja osobiście korzystam z gałęzi brzozy, bo to jedyne drzewo które wizualnie rozpoznam.

Miałem taką historię, że dałem papużce huśtawkę ze sklepu zoologicznego do klatki. Miała ona patyczek z tłoczonego drewna. I papużka lubiła sobie tam przesiadywać. Po jakimś czasie pojawił się u papużki odciski na nóżkach. Które musieliśmy smarować specjalną maścią aby ją z tego wyleczyć. Od tego czasu zabraliśmy jej huśtawkę. A wyobraźcie sobie co mają papugi, które całe życie siedzą na plastikowych patykach lub takich z drewna tłoczonego.

#5 Miski na jedzenie i wodę

Punktem numer pięć są miski na wodę i ziarno. Jeśli chodzi o wodę to możecie spotykać się z różnymi poidełkami , a jeśli chodzi o ziarno mogą to być różne karmniki zasypowe. I moim zdaniem wszystkie te rzeczy się nie nadają. Należy stosować w swoich klatkach miski metalowe. Są to najprostsze miski w których czystość możemy naprawdę w łatwy sposób utrzymać. możemy takie miski bardzo prosto codziennie myć, mamy prosty dostęp do wszystkich jej zakamarków. I takie miski mam u siebie w domu czy swojej hodowli.

#6 Zabawki dla papug

Ostatnim szóstym punktem, który należy zapewnić naszym papugom są ZABAWKI. Może to nie jest niezbędny punkt, jednak fajnie aby papugi mogły czymś się zająć jak nie będzie nas w domu. Bo będziemy w szkole, pracy, na zakupach czy u dziadków. Zabawki sprawiają to, że nasze papugi nie nudzą się i mogą się “wyszaleć”. Zabawek na internecie jest mnóstwo. Wybierajcie takie, które papuga będzie mogła pociągnąć, będą się huśtać. Wyżej przedstawiłem Wam kilka propozycji zabawek jakie możecie kupić swoim papużkom.

Również możecie sami zrobić takie zabawki w łatwy sposób.
Bierzecie kawałki brzozy, przeplatacie je sznurkiem sizalowym i zawieszacie. nasze nimfy będą mogły wejść na taką zabawkę i trochę poskubać.

PODSUMOWANIE

Podsumowując na start musicie wydać następującą kwotę:

289zł – klatka xxl

6.50zł – 1kg ziarna deli nature m68

5zł – sepia

0zł – naturalne patyczki, je możecie wyciąć za darmo z własnego podwórka lub leśniczy też nie powinien robić problemów jak go zapytacie

20zł – dwie miski jedna na ziarno a druga na wodę

30zł – zabawki, na start wydaje mi się że wystarczy jak kupimy jedną fajną zabawkę lub dwie mniejsze

Daje nam to 345,50zł. Czyli tyle musimy wydać zanim pojawi się u nas parka nimf.

Poprzedni

Jak rozwinąłem hodowlę papug przez 6 lat? Moja historia z papugami

Następny

ANKIETA: Prawidłowa hodowla papug

Paweł Kopeć

Zakochany w papugach, szczególnie upodobałem sobie nimfy w mutacjach. W mojej hodowli można spotkać aktualnie również inne papugi. W przyszłości chciałbym mieć własne „Ranczo” z różnymi zwierzętami.